Vi som jobbar här

Konstnärlig ledning

Sally Palmqvist Procopé är konstnärlig chef för Orionteatern. Här har hon regisserat föreställningar som Orfeus, Monster och gudar och Loranga.Utanför Orionteatern har Sally regisserat i hus som Dramaten, Kungliga Operan och Malmö Opera.
Förutom regiuppdrag har Sally arbetat som skådespelare på bl.a. Turteatern och varit konstnärlig ledare för UngaTur tillsammans med Moa Backman

VD
Helena Hammarskiöld
Helena@orionteatern.se

 

Konstnärlig chef
Sally Palmquist Procopé
sally@orionteatern.se

Tf producent & projektledare
Gita Mallik
gita@orionteatern.se

Kommunikatör & pressansvarig
Lisa Peterson-Berger
lisa@orionteatern.se

 

Ekonomi
Yvonne Dymock
yvonne@orionteatern.se

Scentekniker
Ida Sundberg
ida@orionteatern.se

 


Scen- & Fastighetschef
Torbjörn Isaksson
torbjorn@orionteatern.se


Belysningsmästare
& ljusdesigner

Raimo Nyman


Ljustekniker
Marta Khomenko


Scenograf & snickare

John Engberg


Praktikant kostym
Maria Lundqvist


Praktikant scentekniker

Kristofer Ahlfeldt


Kommunikatör

Moa Forsberg


Orionhund

Ludvig


Orionhund
Kapten Totoro