Charlotta Öfverholm hyllar den mogna dansaren när föreställningen In a Cage of Light och filmen Checking Out får urpremiär på Orionteatern
Charlotta Öfverholm hyllar den mogna dansaren när föreställningen In a Cage of Light och filmen Checking Out får urpremiär på Orionteatern
Charlotta Öfverholm hyllar den mogna dansaren när föreställningen In a Cage of Light och filmen Checking Out får urpremiär på Orionteatern
2021-11-04Denita Björnsrud
Charlotta Öfverholm hyllar den mogna dansaren i ett expressivt verk om tillit och om hur vi omprövar relationen med oss själva i takt med att vi förändras. Med starka karaktärer och levande musik bjuder hon på både humor och mörker. Föreställningen In a Cage of Light har urpremiär på Orionteatern den 5 januari 2022.
Vi tenderar att lita på det förutsägbara — men hur mycket tillit krävs för att få vara oförutsägbar? En scenkonstnär som hela livet stått i rampljuset tvingas omvärdera tilliten till kroppens egna förmåga och ompröva relationen med sig själv. Om man byggt sin självbild i en bur av scenljus, vågar man lita på att den är intakt när lamporna släcks?
Tillsammans med Jordi Cortes, Tobias Hallgren och Lauri Antila intar Charlotta Öfverholm Orionteatern med dans, text och levande musik som bjuder på tvära kast mellan humor och mörker.
In a Cage of Light är skapad av Charlotta Öfverholm tillsammans med koreografen och dansaren Jordi Cortes, som båda ingått i det banbrytande kompaniet DV8 Physical theatre lett av regissören Lloyd Newson. Öfverholm och Cortes har gjort föreställningen exklusivt för Orionteaterns scenrum.
I över 30 år har Öfverholm skapat sina egensinniga produktioner som turnerat världen över. Hon har en lång internationell karriär i bagaget och har jobbat med kompanier som DV8 Physical Theatre i London, Complexions och Bill T Jones i NYC. Hon har haft återkommande uppdrag i Tyskland, Prag, Paris, Barcelona och Stockholm och har jobbat med koreografer som Björn Elisson, Dorte Olesen och Benke Rydman.
Inom projektet Age on Stage producerar Öfverholm internationella produktioner med dansare i en ålder över normen, workshops för personer över 65 år, forskning och festivaler. Allt med fokus på ålder och dans.
”Jag startade projektet Age on Stage för att hylla erfarenhet och ifrågasätta gamla normer inom dansvärlden. Jag vill ge plats till och hylla äldre dansare som slutat dansa på grund av hur arbetsmarknaden ser ut. Nu har projektet pågått i 6 år och det är fantastiskt att se att branschen börjar förändras. Nu ser jag mer och mer äldre dansare på scenerna och jag hoppas att alla åldrar till slut kan representeras på samma scen.” säger Charlotta Öfverholm, koreograf och dansare.
Age of Stage är en del av EU-projektet DANCE ON, PASS ON, DREAM ON — ett samarbete mellan nio internationella danskompanier som syftar till att motverka åldersdiskriminering inom dansvärlden.
Projektet ska bland annat utforska hur dansare kan vara verksamma på ett mer hållbart sätt, utforska hur kunskap kan föras vidare mellan dansgenerationer och bjuda in äldre dansare till att uttrycka sig och fortsätta röra på sig genom gemensamma workshops och lokala kurser.
I workshopen Age on Stage 65+ får personer över 65 år undersöka rörelsen i sin egen kropp och hur man kan uttrycka sig genom den. Workshopen har körts på Orionteatern under hösten 2021 och fortsätter våren 2022. Läs mer och boka plats: www.orionteatern.se/charlotta-ofverholm-age-on-stage/
Föreställningen In a Cage of Light inleds med den surrealistiska filmen Checking Out. Filmen utspelar sig på ett hotell där gästerna misstänkliggörs för ett brott som utreds av en detektiv — men utredningen kompliceras av en bristande tilltro till detektivens egna sinnesintryck.
In a Cage of Light har urpremiär 5 januari och spelar till och med 9 januari.
Koreografi och regi: Charlotta Öfverholm och Jordi Cortes Kompositör och musiker: Lauri Antila Ljusdesign: Tobias Hallgren Regiöga: Carina Nildalen Trapets: Jacob Westin Mask: Catharina Lundin Kostym: Maria Lundqvist Kostym originalidé: Linda Öhrn
På scen: Tobias Hallgren, Jordi Cortes, Lauri Antila, Charlotta Öfverholm
CHECKING OUT, film
Av: Charlotta Öfverholm Koreografi, regi och manus: Charlotta Öfverholm Filmfoto och redigering: Anders J. Larsson Assisterande fotograf: Andreas Fred Ljudtekniker: Mia Kaasalainen Ljudmix: Petter Berndalen Komposition: Lauri Antila Dramaturgi: Carina Nildalen Kostym: Linda Öhrn och Elle Kunnos de Voss Runner och dokumentärt foto: Fabian Kriese Originalidé för scen: Charlotta Öfverholm och Elle Kunnos de Voss
Medverkande: Magnus Krepper, Elena Fokina, Tobias Hallgren, James Friedman, Lauri Antila, Charlotta Öfverholm, Jan Alpsjö, Lars Hällegård, Elna Fagerberg, Anita Berger, Eva Broms
Inspelat på Konsthallen Meken, Smedjebacken i Dalarna och Scalateatern i Stockholm.