Vi som jobbar här

Konstnärlig ledning

Sally Palmquist Procopé  är VD och konstnärlig ledare för Orionteatern sedan januari 2016. På Orionteatern har hon tidigare varit konstnärlig ledare för Lilla Scen och regisserat Orfeus, Skattjakten och senast publiksuccén Loranga.

På senare tid har Sally även regisserat föreställningar som Karlsson på Taket (Kungliga Operan), Vi besvarar ditt samtal så snart vi kan (Västerbottensteatern), Lars Dagbok (Unga Radioteatern), Drottningens juvelsmycke (Örebros länsteater), Hans och Greta och Kärleken kommer skilja oss åt (Dramaten).

Förutom regiuppdrag har även Sally arbetat som skådespelare vid Turteatern och varit konstnärlig ledare för Unga Turteatern tillsammans med Moa Backman.

VD & konstnärlig ledare
Sally Palmquist Procopé
sally@orionteatern.se

Verksamhetsledare
& producent
Agnes Rosenberg
agnes@orionteatern.se
0735-20 37 80

Ekonomi
Yvonne Dymock
yvonne@orionteatern.se

Projektledare
Gita Mallik
gita@orionteatern.se

Kommunikatör
& pressansvarig
Lisa Peterson-Berger
lisa@orionteatern.se
073-180 46 21

 

Scentekniker
Ida Sundberg
ida@orionteatern.se

 

Kommunikatör
Fred Andersson
fred@orionteatern.se

 

Scen- & Fastighetschef
Torbjörn Isaksson
torbjorn@orionteatern.se
0739-81 99 06

Belysningsmästare
& ljusdesigner

Raimo Nyman

Scenograf & snickare
John Engberg