Vi som jobbar här

Konstnärlig ledning

Sally Palmqvist Procopé är konstnärlig ledare och VD för Orionteatern sedan 2016. Här har hon regisserat föreställningar som Orfeus, Monster och gudar och Loranga.Utanför Orionteatern har Sally regisserat i hus som Dramaten, Kungliga Operan och Malmö Opera.
Förutom regiuppdrag har Sally arbetat som skådespelare på bl.a. Turteatern och varit konstnärlig ledare för UngaTur tillsammans med Moa Backman

VD & konstnärlig ledare
Sally Palmquist Procopé
sally@orionteatern.se

Verksamhetsledare
& producent
Agnes Rosenberg
agnes@orionteatern.se

Kommunikatör
& pressansvarig
Lisa Peterson-Berger
lisa@orionteatern.se

 

Ekonomi
Yvonne Dymock
yvonne@orionteatern.se

Projektledare
Gita Mallik
gita@orionteatern.se

Scentekniker
Ida Sundberg
ida@orionteatern.se

 

Kommunikatör
Fred Andersson
fred@orionteatern.se

 

Scen- & Fastighetschef
Torbjörn Isaksson
torbjorn@orionteatern.se

Belysningsmästare
& ljusdesigner

Raimo Nyman

Ljustekniker
Marta Khomenko

Scenograf & snickare
John Engberg